Budownictwo
 

Jak uszyć poduchy na taras – poradnik detaliczny

Zacznijmy od wstępu

Masz ładny taras? Przyjemnie jest na nim spędzać czas podczas słonecznych dni, prawda? Ale co zrobić, gdy meble, którymi je umeblowałeś, zaczynają tracić swój stare blask? Poduchy uszkodzone, plamkowane i przecierane nie robią dobrej roboty. Gdy zbliża się sezon letni, warto wykonać kilka kroków w kierunku przywrócenia im życia. W tym poradniku detalicznym przedstawimy Ci, jak uszyć poduchy na taras.

Jakie są korzyści z uszycia poduch na taras?

Przed przystąpieniem do tworzenia poduch, warto zastanowić się, dlaczego powinieneś to zrobić. Oto kilka korzyści, które przyniosą Ci nowe poduchy na tarasie:

 • Ochronią meble na tarasie przed zniszczeniem,
 • Sprawią, że Twój taras będzie wyglądał świeżo i stylowo,
 • Postarają się o dodanie wygody i komfortu podczas spędzania czasu na zewnątrz,
 • Zwiększą jakość rekreacji na świeżym powietrzu w ciepłe dni.

Jak zacząć?

Przed przystąpieniem do pracy, musisz wykonać kilka kroków przygotowawczych. Oto one:

 • Zmierz wymiary obecnych poduch (nie ma nic gorszego niż poduszki, które się nie mieszczą),
 • Wybierz materiał i wypełnienie, które chcesz wykorzystać (pamiętaj, że materiał powinien być odporny na czynniki zewnętrzne)
 • Przygotuj maszynę do szycia oraz odpowiednią igłę.

Jakie materiały są potrzebne do szycia poduch na taras?

Jeśli chodzi o materiały, potrzebne do uszycia poduch na taras, potrzebujesz:

 • Materiał zewnętrzny,
 • Materiał wewnętrzny,
 • Wypełnienie,
 • Nici pasującej do materiału.
  Jak urządzić taras balkon? Poradnik dla amatorów aranżacji.

Materiał zewnętrzny

Materiał zewnętrzny będzie twoją pierwszą linią obrony przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak woda, słońce i wiatr. W związku z tym materiał musi być wybierany mądrze, aby zapewnić maksymalną wytrzymałość i efektowny wygląd. Do materiału zewnętrznego polecamy wybrać bawełnę, tkaninę oxford lub poliester.

Materiał wewnętrzny

Materiał wewnętrzny to to, co stworzy komfortowe poduszki wewnątrz uszytych przez Ciebie pokrowców. Najlepiej wybierz miękką tkaninę, która jest łatwa do zdejmowania i prania. Naszym faworytem jest bawełna, ale możesz wybrać flanelę lub osobną tkaninę dla wewnętrznej stron poduchy.

Wypełnienie

Wypełnienie jest ostatnim elementem, który umożliwia stworzenie wygodnych, miękkich poduch. Wypełnienie zależy od materiału, który wybrałeś. Często najlepiej jest wybrać wypełnienie syntetyczne, takie jak silikonowa kulka lub gąbka o wysokiej jakości.

Nici pasującej do materiału

Nici powinny być dobranego do materiału, z którego wybrałeś stworzyć poduchy. Na ogół najlepiej wybrać nici w kolorze idealnie zgadzającym się z materiałem. Nici te samej marki będą lepiej pasować, na przykład Güttermann.

Jak wykonać poduszki na taras:

krok 1:

Zacznij od przygotowania wzoru na poduszkę na czystej kartce papieru. Zmierz wymiary więc wiesz, jaka będzie wielkość poduszki. Narysuj kratkę z zaznaczonymi punktami, gdzie będą położone szwy. Narysuj również kontury, które będziesz obcinał.

krok 2:

Przycina papierowe wzory, a następnie przeciągnij je szczoteczką na materiał zewnętrzny, stosując kredę do szycia.

krok 3:

Teraz, gdy masz swoje wzory na miejscu, zacznij rysować przebieg szwów na materiale zewnętrznym, używając kredek do szycia. Przygotuj 6 sztuk szmat, 3 z każdego materiału.

krok 4:

Teraz trzeba połączyć te szmaty ze sobą. Połącz musisz zmierzyć materac w pierwszym rzędzie i narysować poziomy szew, 1,5 cm poniżej miejsca połączenia. Następnie poszyć to miejsce.

  Jak urządzić taras - Pomysły i inspiracje zdjęcia

krok 5:

Połącz szmatki, krawędzie do krawędzi, a następnie poszyć razem. Odstąp od narożników na pół cala.

krok 6:

Obróć pokrowiec na prawą stronę, wsuń wypełnienie i przejrzyj poduchę.

FAQs

Czy potrzebuję maszyny do szycia, żeby uszyć poduchy na taras?

Najłatwiej jest uszyć poduszki na taras przy użyciu maszyny do szycia, ale można również zrobić to ręcznie. Maszyna do szycia znacznie przyspiesza proces szycia, ale to zależy od preferencji i umiejętności.

Jaki materiał powinienem wybrać do szycia poduch na taras?

Materiał, który wybierzesz, zależy w dużej mierze od twojego gustu estetycznego. Pamiętaj jednak, żeby wybrać materiał, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz i słońce.

Jak utrzymać poduchy na tarasie w dobrym stanie?

Poduszki na tarasie należy czyścić regularnie, aby zapobiec zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Najlepiej pranie ręczne, a następnie okresowo można je prać w pralce na cyklu delikatnym.

Podsumowanie

Teraz, gdy wiesz, jak uszyć poduchy na taras, możesz stworzyć własne wygodne poduszki, które znacznie poprawią jakość odpoczynku w ciepłe dni. Sama czynność jest prosta, ale wymaga uwagi i dokładności. Wybierz materiały, których potrzebujesz, szyj i ciesz się wygodnym miejscem do odpoczynku na tarasie.