Zmywarka jest urządzeniem niezbędnym w każdej kuchni. Odpowiednio dobrana to oszczędność wody, czasu, a także energii elektrycznej. Co za tym idzie, to także oszczędność kosztów ponoszonych na te media. Oszczędność, która pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Planując zakup zmywarki warto rozważyć, czego od niej oczekujemy, jakie ma spełniać wymagania i jakich funkcji się spodziewamy. W ten sposób zyskamy naprawdę użyteczny sprzęt.
Liczba domowników i spożywanych posiłków
Wybierając zmywarkę należy wziąć pod uwagę fakt, ile osób mieszka danym domu, a także jak często przygotowujemy posiłki, a co się z tym wiąże – myjemy naczynia.
Jeżeli rodzina jest mała, składa się jedynie z dwóch osób, a dodatkowo mamy do dyspozycji niewielką kuchnię, świetnie sprawdzi się zmywarka kompaktowa. Zużywa około 7 litrów wody na cykl oraz około 0,63 kWh prądu. Jeżeli w domu mieszka od dwóch do czterech osób, znakomicie poradzi sobie zmywarka o szerokości 45 cm. Tego typu urządzenie także zużywa około 7 litrów wody, a energii od 0,70 kWh. W przypadku rodziny wielodzietnej, licznej, przyda się większy sprzęt, najlepiej o szerokości 60 cm.
Powierzchnia i funkcjonalność kuchni
Wybierając zmywarkę należy również wziąć pod uwagę powierzchnię kuchni, ponieważ trzeba ją gdzieś zainstalować . Do niewielkich pomieszczeń, jak wspomniano, znakomicie pasuje zmywarka 45 cm. Ma niewielką pojemność, ale też nie zajmuje dużo miejsca. Wyposażona jest w koszyk na sztućce, który zapobiega powstawaniu zacieków na mytych powierzchniach.
W kuchni o większych wymiarach warto ustawić zmywarkę w rozmiarze 60 cm. Daje ona o wiele większe możliwości odnośnie załadunku brudnych naczyń. Najbardziej ekonomiczne zmywarki tego typu mieszczą w sobie aż trzynaście kompletów naczyń. Jednocześnie ich ogromną zaletą jest niewielkie zużycie wody. Czytaj więcej na: Naprawa zmywarek Zielona Góra
Dbając o funkcjonalność swojej kuchni należy przeanalizować jeszcze jeden aspekt. Trzeba określić rodzaj zmywarki, który determinuje zajmowane przez nią miejsce. Ma to szczególne znaczenie gdy nie mamy go do dyspozycji zbyt wiele przestrzeni. Małą kuchnię warto wyposażyć w zmywarkę nadblatową. Pasuje do każdego typu kuchni i nie zajmuje cennej powierzchni w szafkach. Na większym metrażu można pozwolić sobie na zakup zmywarki do zabudowy.
Możliwości finansowe
Planując zakup zmywarki musimy również zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi. Według obliczeń, koszt jednego cyklu mycia w zmywarce to około 2-4zł. Zależy to od długości cyklu, a także od wybranych środków chemicznych. Przeciętna zmywarka pobiera około 0,5 kWh prądu.
Podczas zmywania w trybie normalnym – 110 minut, pobór wody sięga zaledwie 1,5 kWh. Zmywarka potrzebuje również użycia soli zmiękczającej wodę oraz nabłyszczacza do naczyń. Koszt tabletek wysoki od 0,5 do 2 zł za sztukę, zaś nabłyszczacz to wydatek o wartości około 10zł.