Aranżacja kuchni
 

Jaka wysokość okapu w kuchni – jak to ustalić?

Jaka wysokość okapu w kuchni jest odpowiednia?

Okap w kuchni to ważny element, który przede wszystkim zapewnia komfort podczas gotowania. Jego zadaniem jest usuwanie oparów, zapachów i wilgoci powstałych w czasie przygotowywania posiłków. Właściwy dobór wysokości okapu ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności. W tym artykule dowiesz się, na jakiej wysokości powinien znajdować się okap w kuchni oraz jak to ustalić.

Wysokość okapu w kuchni – normy

Przepisy BHP określają minimalną wysokość zamontowania okapu w kuchni na 60 cm nad płytą grzewczą. Powinno się to wyznaczać na podstawie minimalnej wysokości człowieka, który zajmuje się gotowaniem. Jeśli w kuchni gotuje osoba o niskim wzroście, można okap zamontować nieco niżej. Natomiast dla osób wysokich można zwiększyć jego wysokość. W taki sposób okap będzie skuteczniejszy w usuwaniu par i zapachów. Najczęściej jednak stosuje się normy podane przez producentów.

Jak ustalić właściwą wysokość okapu w kuchni?

Wysokość zamontowania okapu w kuchni powinna zostać dobrana indywidualnie do danej przestrzeni kuchennej. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

Rodzaj okapu

Jeśli wybieramy okap płytowy, musimy uwzględnić jego konstrukcję. Najczęściej montuje się go na ścianie, jednak, w niektórych przypadkach, można go zamontować w szafce ponad płytą grzewczą. Natomiast, w przypadku okapu wyspowego, należy brać pod uwagę jego rozmiar, a także panujące w kuchni warunki. Okap taki może być montowany na różnej wysokości, jednak, zaleca się, aby jego dolna krawędź była minimum 60 centymetrów powyżej płyty grzewczej.

Rodzaj kuchenki

Wysokość montażu okapu jest uzależniona od rodzaju kuchenki. Jeśli kuchenka jest wolno-stojąca, to okap należy montować około 65-70 cm od płyt grzewczych. Natomiast jeśli kuchenka jest wbudowana, to należy uważać na wysokość górnego blatu. W takim przypadku zaleca się, żeby dolna krawędź okapu była na wysokości końca dolnego blatu.

  Jaki bezpiecznik do kuchni i jakie czynniki uwzględnić wybierając go?

Wysokość pomieszczenia

Wysokość sufitu w kuchni również ma wpływ na dobór wysokości okapu. Im pomieszczenie wyższe, tym okap powinien być montowany wyżej. Minimalna wysokość wynosi 60 cm, natomiast w przypadku bardzo wysokich sufitów można go zamontować na wyższej wysokości.

Podsumowanie

Wysokość zamontowania okapu w kuchni ma kluczowe znaczenie dla efektywności jego działania. Zgodnie z przepisami minimalna wysokość to 60 cm nad płytą grzewczą. Jednakże, dobór odpowiedniej wysokości powinien być uzależniony od kilku czynników, takich jak rodzaj okapu, rodzaj kuchenki, wysokość pomieszczenia. Dzięki temu okap będzie skutecznie usuwał opary, wilgoć i zapachy, a Ty będziesz cieszył się czystym powietrzem w swojej kuchni.